Oscars 2018 by movie
This is a listo of Oscar 2018 nominees. Check also our Oscar cinema program
The Shape of Water
The Shape of Water
Winner:- Picture
- Directing - Guillermo del Toro
- Music - Original Score
- Production Design
- Picture
- Directing - Guillermo del Toro
- Music - Original Score
- Production Design
- Actrees - in a Leading Role - Sally Hawkins
- Actor in a Supporting Role - Richard Jenkins
- Actress - in a Supporting Role - Octavia Spencer
- Cinematography
- Costume Design - Luis Sequeira
- Film Editing
- Sound
- Sound Mixing
- Writing Original Screenplay
Dunkirk
Dunkirk
Winner:- Film Editing
- Sound
- Sound Mixing
- Film Editing
- Sound
- Sound Mixing
- Picture
- Cinematography
- Directing - Christopher Nolan
- Music - Original Score
- Production Design
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Winner:- Actrees - in a Leading Role - Frances McDormand
- Actor in a Supporting Role - Sam Rockwell
- Actrees - in a Leading Role - Frances McDormand
- Actor in a Supporting Role - Sam Rockwell
- Picture
- Actor in a Supporting Role - Woody Harrelson
- Film Editing
- Music - Original Score
- Writing Original Screenplay
Darkest Hour
Darkest Hour
Winner:- Actor - in a leading role - Gary Oldman
- Makeup and Hairstyling
- Actor - in a leading role - Gary Oldman
- Makeup and Hairstyling
- Picture
- Cinematography
- Costume Design
- Production Design
Phantom Thread
Phantom Thread
Winner:- Costume Design - Mark Bridges
- Costume Design - Mark Bridges
- Picture
- Actor - in a leading role - Daniel Day-Lewis
- Actress - in a Supporting Role - Lesley Manville
- Directing - Paul Thomas Anderson
- Music - Original Score
Blade Runner 2049
Blade Runner 2049
Winner:- Visual Effects
- Visual Effects
- Cinematography
- Production Design
- Sound
- Sound Mixing
Get Out
Get Out
Winner:- Writing Original Screenplay
- Writing Original Screenplay
- Picture
- Actor - in a leading role - Daniel Kaluuya
- Directing - Jordan Peele
Call Me by Your Name
Call Me by Your Name
Winner:- Writing Adapted Screenplay
- Writing Adapted Screenplay
- Picture
- Actor - in a leading role - Timothée Chalamet
- Music - Original Song - Mystery Of Love
I, Tonya
I, Tonya
Winner:- Actress - in a Supporting Role - Allison Janney
- Actress - in a Supporting Role - Allison Janney
- Actrees - in a Leading Role - Margot Robbie
- Film Editing
Coco
Coco
Winner:- Animated Featured Film
- Animated Featured Film
- Music - Original Song - Remember Me
Icarus
Icarus
Winner:- Documentary Feature
- Documentary Feature
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Winner:- Documentary Short Subject
- Documentary Short Subject
A Fantastic Woman
A Fantastic Woman
Winner:- Best International Feature Film
- Best International Feature Film
Dear Basketball
Dear Basketball
Winner:- Short Film - Animated
- Short Film - Animated
The Silent Child
The Silent Child
Winner:- Short Film - Live Action
- Short Film - Live Action
Lady Bird
Lady Bird
Nominee in categories:- Picture
- Actrees - in a Leading Role - Saoirse Ronan
- Actress - in a Supporting Role - Laurie Metcalf
- Directing - Greta Gerwig
- Writing Original Screenplay
Mudbound
Mudbound
Nominee in categories:- Actress - in a Supporting Role - Mary J. Blige
- Cinematography
- Music - Original Song - Mighty River
- Writing Adapted Screenplay
Star Wars: The Last Jedi
Star Wars: The Last Jedi
Nominee in categories:- Music - Original Score
- Sound
- Sound Mixing
- Visual Effects
Baby Driver
Baby Driver
Nominee in categories:- Film Editing
- Sound
- Sound Mixing
Beauty and the Beast
Beauty and the Beast
Nominee in categories:- Costume Design
- Production Design
The Post
The Post
Nominee in categories:- Picture
- Actrees - in a Leading Role - Meryl Streep
Logan: the Wolverine
Logan
Nominee in categories:- Writing Adapted Screenplay
Kong: Skull Island
Kong: Skull Island
Nominee in categories:- Visual Effects
The Boss Baby
The Boss Baby
Nominee in categories:- Animated Featured Film
War for the Planet of the Apes
War for the Planet of the Apes
Nominee in categories:- Visual Effects
Guardians of the Galaxy 2
Guardians of the Galaxy 2
Nominee in categories:- Visual Effects
Roman J. Israel, Esq.
Roman J. Israel, Esq.
Nominee in categories:- Actor - in a leading role - Denzel Washington
The Breadwinner
The Breadwinner
Nominee in categories:- Animated Featured Film
Abacus: Small Enough to Jail
Abacus: Small Enough to Jail
Nominee in categories:- Documentary Feature
Faces Places
Faces Places
Nominee in categories:- Documentary Feature
The Greatest Showman
The Greatest Showman
Nominee in categories:- Music - Original Song - This Is Me
Strong Island
Strong Island
Nominee in categories:- Documentary Feature
Edith+Eddie
Edith+Eddie
Nominee in categories:- Documentary Short Subject
The Florida Project
The Florida Project
Nominee in categories:- Actor in a Supporting Role - Willem Dafoe
Heroin(e)
Heroin(e)
Nominee in categories:- Documentary Short Subject
Knife Skills
Knife Skills
Nominee in categories:- Documentary Short Subject
Traffic Stop
Traffic Stop
Nominee in categories:- Documentary Short Subject
The Big Sick
The Big Sick
Nominee in categories:- Writing Original Screenplay
Victoria & Abdul
Victoria & Abdul
Nominee in categories:- Makeup and Hairstyling
Marshall
Marshall
Nominee in categories:- Music - Original Song - Stand Up For Something
Garden Party
Garden Party
Nominee in categories:- Short Film - Animated
Ferdinand
Ferdinand
Nominee in categories:- Animated Featured Film
Negative Space
Negative Space
Nominee in categories:- Short Film - Animated
Revolting Rhymes
Revolting Rhymes
Nominee in categories:- Short Film - Animated
Lou
Lou
Nominee in categories:- Short Film - Animated
DeKalb Elementary
DeKalb Elementary
Nominee in categories:- Short Film - Live Action
The Eleven O'Clock
The Eleven O'Clock
Nominee in categories:- Short Film - Live Action
My Nephew Emmett
My Nephew Emmett
Nominee in categories:- Short Film - Live Action
All of Us
Watu Wote
Nominee in categories:- Short Film - Live Action
Wonder
Wonder
Nominee in categories:- Makeup and Hairstyling
Victoria and Abdul
Victoria and Abdul
Nominee in categories:- Costume Design - Consolata Boyle
Last Men in Aleppo
Last Men in Aleppo
Nominee in categories:- Documentary Feature
All the Money in the World
All the Money in the World
Nominee in categories:- Actor in a Supporting Role - Christopher Plummer
Loveless
Nelyubov
Nominee in categories:- Best International Feature Film
Twój Vincent
Twój Vincent
Nominee in categories:- Animated Featured Film
The Disaster Artist
The Disaster Artist
Nominee in categories:- Writing Adapted Screenplay
Molly's Game
Molly's Game
Nominee in categories:- Writing Adapted Screenplay