|

Top 10

KEI

Obsluhoval jsem anglickeho krale


Directed by: Jiri Menzel

Cinema program "Obsluhoval jsem anglickeho krale" in Trójmiasto

No showtimes for movie "Obsluhoval jsem anglickeho krale" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Obsługiwałem angielskiego króla
Original title: Obsluhoval jsem anglickeho krale
Runtime: 120 min.
Production: Czechy , 2006
Release Date: 18 May 2007
Distribution: Gutek Film

Directed by: Jiri Menzel
Cast: Ivan Barnev, Oldrich Kaiser, Julia Jentsch, Martin Huba

Obsługiwałem angielskiego króla to film, który stał się legendą juz na kilka lat przed premierą. Ekranizacja jednej z najbardziej osobistych powieści słynnego czeskiego pisarza, Bohumila Hrabal, zelektryzowała opinię publiczną nie tylko nad Wełtawą.

Hrabal i Menzel stanowili zgrany tandem przez ponad 30 lat i do śmierci pisarza dorobili się pięciu prawdziwie mistrzowskich adaptacji. W 1968 roku ich wspólne dzieło - Pociągi pod specjalnym nadzorem - zostały nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Obrosły legendą film Obsługiwałem angielskiego króla czekał na swój czas kilkadziesiąt lat. Być może los wiedział, co robi - Hrabalowskie gawędy wydają się dojrzewać z czasem jak ołomucki ser. Jest w tym filmie wszystko, co w Czechach najpiękniejsze: atmosfera legendarnych na całym świecie gospód, nieco Szwejkowska w wymowie historia i słodko-gorzki humor, którego tak bardzo zazdrościmy naszym sąsiadom zza Olzy.

Film Menzla rozgrywa się w serii retrospekcji, w których główny bohater, Jan Dziecię, wypuszczony po prawie 15 latach z więzienia, odtwarza najważniejsze wydarzenia ze swojego życia. Młody sprzedawca parówek postawił sobie za cel życia bycie milionerem. Już jako kelner do tego celu dążył konsekwentnie, w miarę możliwości, jakie dawał mu wykonywany zawód. Etapy na drodze jego życia wyznaczały kolejne miejsca, w których znajdował pracę. Poprzez kelnerowanie w knajpie, następnie w pałacu, aż do najbardziej luksusowej restauracji w Pradze. Jego szczęście jednak nie trwało długo.

Bohumil Hrabal o swojej powieści napisał: Wiedziałem, jak łatwo i lekko pisze się scenariusz filmowy i właśnie w ten sposób napisałem Angielskiego króla. To bardzo prosta recepta - trzeba po prostu mieć olbrzymią ilość historyjek, a potem połączyć je i sprowadzić do wspólnego mianownika dzięki fikcji. Okazuje się, że niedorzeczności, które ludzie wygadują w knajpach mają sens i mogą stworzyć coś, co nazywamy literaturą.Average rate: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
2172 votes. | Rate movie

Movie trailer: Obsluhoval jsem anglickeho krale

Your comments

JBN 1. September 2008, 10:51

krótko i na temat : naprawdę kawał porządnego kina.

NEGATYW 29. March 2008, 3:28

główny bohater wypuszczony z więzienia po 15 latach, opowiada najważniejsze wydarzenia ze swojego życia. Za cel obrał - zostanie milionerem, do czego konsekwentnie dążył. Czy mu się to udało? Zobaczcie sami oglądając film. Polecam

Raposdy 2. February 2008, 1:51

Bardzo pogodny rumuński film fantazji. Wszyscy bowiem wiedzą, że w Anglii jest królowa, nie król.

ta_mala 13. November 2007, 23:06

Czesi nie walczą
Film śmieszny. Taaaa śmieszny przez łzy. Mówi o strasznych mechanizmach wojny w sposób niewiarygodnie łagodny. Świetny! Polecam

lentilek 28. August 2007, 12:53

Ale wkoło jest wesoło... ;-)
Miałem przyjemność oglądać 3 filmy Menzel’a pod rząd (Obsługiwałem.., Postrzyżyny, Pociągi..), wszystko, pierwszy raz. Po najnowszym filmie miałem mieszane uczucia, niby fajnie, niby wesoło, ale brakuje czegoś, jakoś płytkawo – wiem, że komedia i może oczekiwania za duże, ale w końcu sam Menzel? Obawiałem się następnych filmów… zupełnie niesłusznie! Kolejne obrazy to świetne dzieła swojego gatunku. Niestety Obsługiwałem… dużo brakuje do ich poziomu. Może na tle współczesnych, wypada lepiej? Przy poprzednikach blado – jednak nie – źle! To nadal kawałek wesołego, wzruszającego kina, może nawet pchnąć kogoś ku refleksjom? ;-)

zadora 7. August 2007, 20:14

Piękny film
Ciepły, gorzko-śmieszny, cudowna gra aktorów, znakomita scenografia, piękne zdjęcia... polecam!

bradamanta 26. July 2007, 20:21

genialny
inteligentny, błyskotliwy, świetnie zrobiony!!
polecam absolutnie!!

eew 21. July 2007, 23:21

taaa
po prostu czeski film ;D

zula 15. July 2007, 22:02

Znakomity!
Inteligentna, doskonale odpowiadająca książce ekranizacja - a do tego prawdziwa uczta dla oka. Świetnie zagrana, znakomicie skonstruowana. Do polecenia nie tylko miłośnikom Hrabala!

mycham 7. July 2007, 18:57

polecam
subtelny, inteligentny i niezwykle zabawny. Dla wielbicieli czeskiego filmu i nie tylko....obejrzalabym ponownie

Hexa 29. June 2007, 18:35

Jak można powiedzieć że ten film jest głupi??
Owszem, film trzeba zrozumieć. Nie jest przeznaczony dla płytkiej widowni. Na festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie cała sala śmiała się do ostatnich minut filmu. A tak poza tym Borat nie umywa się do filmów Mentzla. Zupełnie inny klimat. Według mnie to właśnie Borat był głupim filmem obrażającym ludzi z Kazachstanu. Pozdrawiam

hana68 25. June 2007, 13:15

JEDYNIE DLA WYMAGAJĄCEGO WIDZA...
...cudowny, ciekawy, jak zwykle urzekające czeskie kino. Film dołączył do moich ulubionych:-)

iHS 20. June 2007, 9:08

Dużo dobrego
...dokładnie tak go sobie wyobrażałem czytając książkę. Liryczny, ironiczny, w końcowym epizodzie gorzki. I piękne kobiety, świetne jedzenie, no i "niewyobrażalne faktem się stało". Wyszedłem z kina sadząc że nie ma człowieka któremu mogłoby się to nie podobać - a tu jednak czytając komentarze - są tacy. Ludzkość po raz kolejny mnie zaskakuje in minus.

strunka 19. June 2007, 14:58

beznadzieja
kolejny beznadziejny film z gołymi "d..ami"
bardzo mi sie nie podobał i nie polecam go!

kinofanek 17. June 2007, 0:45

będzie to jeden z moich ulubionych filmów
Ten kto napisał ze jest to film głupi, sam jest głupi i nie zna się na kinie. To jeden z najlepszych filmow ostatnich lat, prawdziwe arcydzielo sztuki filmowej przez duze S. Nie bede tego uzasadniać bo i się nie chce. W każdym razie obejrzalam w życiu ogromną liczbę filmów w tym ostatnie Grand Prix w Cannes, ktore sie tak ma do powyższego filmu jak kwiatek do kożucha. Byłoby grzechem przejść obojętnie obok takiego kina.

*** 14. June 2007, 14:32

super
polecam gorąco!!! bylam z chłopakiem na tym filmie i powiem szczerze ze chyba pierwszy raz uśmialiśmy sie tak w kinie (drugim naszym faworytem jest Borat).Naprawde b.fajny film

aśka 14. June 2007, 8:46

Świetny film!
Dla miłośników czeskiego kina i nie tylko. Ambitny, dowcipny, inteligentny. Nie jest to film czarno - biały z podziałem na dobrych i złych ale dający do myślenia. Porcja ciekawego kina z przesłaniem niekoniecznie podanym na tacy ;)No i na dokładkę sporo dobrego humoru!Polecam :)

wot 9. June 2007, 10:58

Beznadziejny, glupi, nudny
nie polecam w cale. Szkoda kasy na tak beznadziejny, glupi, nudny film.

chmu 5. June 2007, 15:42

dla koneserów czeskości
Dobry film, ale chyba najbardziej podoba się fascynatom Hrabala, Kundery i czeskiej mentalności.

krzakluk 4. June 2007, 15:15

kiepski monotonny i bez pozmsłu ciagle to samo
Film kiepski monotonny i bez pozmsłu ciagle to samo

Add new comment Obsluhoval jsem anglickeho krale

Your opinion about the movie:

Repertuar kin na telefonie

Now in cinemas

Cinemas

Premieres

21 January
14 January
7 January
5 January

Coming soon

28 January
4 February
11 February
» more coming soon

Cinemas


logo Repertuary pl © 2000 - 2022 Repertuary.pl