trojmiasto.repertuary.pl
Film

Carte Blanche


Reżyseria: Jacek Lusiński

Repertuar filmu "Carte Blanche" w Trójmieście

Brak repertuaru dla filmu "Carte Blanche" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Carte Blanche

Czas trwania: 106 min.
Produkcja: Polska , 2014
Gatunek: dramat
Premiera: 23 stycznia 2015
Dystrybutor filmu: Kino Świat

Reżyseria: Jacek Lusiński
Obsada: Andrzej Chyra, Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok.W roli głównej Andrzej Chyra – trzykrotny laureat nagrody dla najlepszego aktora festiwalu w Gdyni („Dług”, „Komornik”, „W imię…”), który jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć powiedział: „To poruszający, ludzki scenariusz. Chyba najważniejsze w tej historii jest to, że ktoś dotknięty nieszczęściem potrafił to obrócić w coś optymistycznego”. Aktor podkreślał także, że film ten może być głosem w ważnej dyskusji społecznej.

Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed światem zewnętrznym problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić swoich uczniów do matury. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku przez kolejne 15 lat uczył w szkole. Przekazywanie młodzieży wiedzy to jego pasja. Byli i obecni uczniowie Macieja Białka uważają go za niezwykle ciekawą i charyzmatyczną osobę. Jego zajęcia zawsze były urozmaicone, przecząc tezie, że historia bywa nudna. Białek twierdzi, że stworzenie dobrych relacji z uczniami wymaga okazania im zainteresowania, szacunku i traktowania ich poważnie. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem na to, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.

„Teraz wiem, że zapał, tkwiący w całej ekipie od samego początku, udało się nam w cudowny, magiczny niemal sposób zamienić w film, który, mam nadzieję, będziecie Państwo śledzić z zapartym tchem. Bo ta historia ma w sobie taki właśnie potencjał – widz za wszelką cenę chce kibicować bohaterowi, na każdym etapie jego życia. Ważne w niej jest również to, że osoby, które znalazły się w trudnej życiowej sytuacji – tak naprawdę dotyczy to każdego z nas, bądź będzie dotyczyć w przyszłości – dostaną dawkę dobrej energii, która być może będzie miała na nie pozytywny wpływ.” – mówi reżyser Jacek Lusiński. Sam Maciej Białek, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią, odpowiada skromnie: „Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walczeniu o normalność i codzienność”.

Scenariusz „Carte blanche”, uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie – obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej – Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia – Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek – oraz uczniowie lubelskich liceów.


Średnia ocena: 7.0
rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0
Oceniono 75 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Carte Blanche

Wasze opinie

Katarzyna 35 27. lutego 2015, 9:48

Bardzo dobry film, Chyra gra przekonywująco i ciekawie. Rys psychologiczny bardzo jasno nakreślony, wciągający. Polecam.

kinomanka35 15. lutego 2015, 10:35

106 min. dobrego polskiego kina !!

Pyszczaczek 11. lutego 2015, 18:33

Film niezły ale jednak ma braki. Amerykańska wersja bylaby perfekcyjna. Po pierwsze zbyt mało przedstawiono relację nauczyciel - uczeń. I tak napradę nie wiadomo, dlaczego uczniowie chcę tego nauczyciela za wychowawcę. Zdecydowanie więcej powinno być scen ze szkoły przed tym wydarzeniem. Upadek psychiczny wyraźnie zarysowany, ale scecna z powieszeniem była zbyt szybka. No i domena polskich filmów, te odgłosy kroków, skrzypiących klamek itp... Jednakże, pomimo pewnych niedociągnięć film jest bardzo dobry. Bije o lata świetlne beznamiętnego twora i gniota nad gniotami IDĘ. Polecam.

yzrej 8. lutego 2015, 19:06

Polecam b.dobry film,chwyta za gardło.

Madelaine 8. lutego 2015, 14:33

Historia piękna i ciekawa ale niepotrzebne epatowanie brzydotą.

Raf 5. lutego 2015, 19:46

Dawno nie widziałem tak dobrego polskiego filmu

Monika 4. lutego 2015, 14:47

Bardzo dobry film. Polecam !!!

jack 3. lutego 2015, 16:25

ja wybieram się na ten film po raz drugi gdyż jest warty tego, genialny Chyra !! POLECAM

kasia p 2. lutego 2015, 6:59

Swietny film warto obejrzeć!

Aga Z. 31. stycznia 2015, 20:30

Bardzo ciekawy film. Dobrze opowiedziana historia i świetna gra A. Chyra. Polecam !!!

Agnieszka Alicja 30. stycznia 2015, 11:41

Bardzo dobry film, świetna gra A.Chyry. Moim zdaniem bardzo dobrze opowiedziana historia nauczyciela, który traci wzrok i którego pasją jest nauczania młodzieży. Warto zobaczyć !

miki 26. stycznia 2015, 9:49

Piękna historia, ciekawie opowiedziana, wzruszająca! warto ja zobaczyć:)

RJ1970 25. stycznia 2015, 21:09

Sama historia wspaniała, natomiast sam film letni czegoś w nim brakuje.

ikp 23. stycznia 2015, 19:33

Warty obejrzenia!!!

Dodaj nowy komentarz Carte Blanche

Twoja opinia o filmie: