trojmiasto.repertuary.pl
Film

Repertuar filmu "Kursk" w Trójmieście

Brak repertuaru dla filmu "Kursk" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Kursk
Tytuł oryginalny: Kursk
Czas trwania: 117 min.
Produkcja: Belgia/Luksemburg , 2018
Gatunek: akcja / dramat
Premiera: 14 grudnia 2018
Dystrybutor filmu: Kino Świat

Reżyseria: Thomas Vinterberg
Obsada: Léa Seydoux, Colin Firth, Matthias Schoenaerts

Najnowsze dzieło wybitnego duńskiego reżysera – Thomasa Vinterberga, twórcy obsypanych nagrodami obrazów „Festen” i „Polowanie”. Film „Kursk” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia rosyjskiego okrętu podwodnego z napędem atomowym, który zatonął 12 sierpnia 2000 roku, w trakcie wielkich manewrów floty na Morzu Barentsa. Scenariusz filmu, autorstwa Roberta Rodata – twórcy fabuły do oscarowego „Szeregowca Ryana", został oparty na podstawie bestsellerowej książki Roberta Moore'a „A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy”. W obsadzie filmu wyprodukowanego przez studio Luca Bessona wystąpili m.in.: laureat Oscara – Colin Firth („Jak zostać królem”), nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii – Max von Sydow („Egzorcysta”), zdobywca Cezara – Matthias Schoenaerts („Czerwona jaskółka”), dziewczyna Bonda – Léa Seydoux („Spectre”) oraz w jednej ze swoich ostatnich ról – niezapomniany szwedzki aktor – Michael Nyqvist (trylogia „Millennium”). Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto i przyniosła produkcji znakomite recenzje od prestiżowych magazynów Hollywood Reporter i The Guardian.

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata. Chociaż szanse na ocalenie oraz zasoby tlenu żołnierzy maleją z godziny na godzinę, Rosjanie konsekwentnie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejne 9 dni trwa porażający dramat. Biorą w nim udział walczący o życie marynarze Kurska, ich rodziny, a w wśród nich wierząca w ocalenie męża Tanya Averin (Léa Seydoux), sztaby dowódcze najważniejszych mocarstw świata i kapitanowie jednostek, gotowych ruszyć na pomoc Rosjanom – w tym brytyjski komandor David Russell (Colin Firth).

Jest zbyt ciemno, ale spróbuję pisać po omacku. Chyba nie ma szans, 10-20 procent. Mamy nadzieję, że ktoś to jednak przeczyta. Poniżej jest lista ludzi z załogi innych przedziałów, którzy zgromadzili się w dziewiątym i będą próbowali wyjść. Pozdrowienia dla wszystkich. Nie trzeba rozpaczać. Kolesnikow. Ostatnia notatka Dmitrija Kolesnikowa, jednego z oficerów okrętu Kursk.


Średnia ocena: 8.0
rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0
Oceniono 20 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Kursk on IMDb

Trailer filmu: Kursk

Wasze opinie

marek 22. stycznia 2019, 14:17

warto obejrzeć. film o czymś. polecam gorąco

kreml 17. stycznia 2019, 10:53

baby jesio narożajut...

Kinomaniak 9. stycznia 2019, 21:08

Smutny, przytłaczający. Jednocześnie super opowiedziana historia, która wydarzyła się tak niedawno. Chciałoby się powiedzieć, że tylko ludzi żal... No i niestety ta prawda, która poraża: z jednej strony przepiękny kraj, wspaniali ludzie, pokrewne słowiańskie dusze, tylko jednostka ludzka nic tam nie znaczy. Ale film do obejrzenia obowiązkowo przez każdego pasjonata kina. Gorąco polecam.

Zzz 16. grudnia 2018, 18:54

Ciężki (przykry i smutny)

kinomaniak 16. grudnia 2018, 18:25

Film naprawdę bardzo dobry. Historia-dramat. Nie wyobrażam sobie przeżyć tego co przeżyły obie strony tej tragedii. Warto obejrzeć. Może też dostrzec stosunek władz Rosyjskich do CZŁOWIEKA.

Dodaj nowy komentarz Kursk

Twoja opinia o filmie: