trojmiasto.repertuary.pl
Film

An Education


Directed by: Lone Scherfig

Cinema program "An Education" in Trójmiasto

No showtimes for movie "An Education" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Była sobie dziewczyna
Original title: An Education
Runtime: 95 min.
Production: Wielka Brytania , 2009
Release Date: 19 March 2010
Distribution: Gutek Film

Directed by: Lone Scherfig
Cast: Dominic Cooper, Rosamund Pike, Emma Thompson, Peter Sarsgaard

Jest rok 1961. Atrakcyjna, bystra, 16-letnia Jenny (Carey Mulligan) z Twickenham wkracza w wiek kobiecy słuchając Juliette Greco i marząc o wyrafinowanym życiu skąpanym w dymie Gauloise’ów. Czuje się stłamszona przez monotonię wypełniającą jej każdy dzień i nie może się doczekać, aż będzie dorosła. Jest pilną uczennicą i osiąga świetne wyniki we wszystkich przedmiotach, z wyjątkiem łaciny, która - o czym jest przekonany jej ojciec - ma jej zagwarantować studia na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Pewnego dnia na scenę wkracza cokolwiek niestosowny zalotnik - trzydziestoparoletni David (Peter Sarsgaard). Jest błyskotliwy, obyty i z miejsca przyćmiewa jąkliwego, szkolnego adoratora Jenny - Grahama (Matthew Beard). Ku jej zdziwieniu, udaje mu się oczarować nawet jej konserwatywnych rodziców Jacka (Alfred Molina) i Marjorie (Cara Seymour). Bez trudu przezwycięża on instynktowne obiekcje, jakie pierwotnie żywili względem jego wieku i żydowskiego pochodzenia.

David niezwłocznie wprowadza Jenny w olśniewający świat koncertów w filharmonii i kolacji z jego atrakcyjnym przyjacielem i wspólnikiem Dannym (Dominic Cooper) oraz jego piękną, lecz próżną dziewczyną Helen (Rosamund Pike). Tradycyjna edukacja Jenny idzie w zapomnienie, a rolę jej nauczyciela przejmuje David, wożący ją prosto ze szkoły na aukcje dzieł sztuki i do klubów nocnych.


Average rate: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
2053 votes. | Rate movie

Your comments

m 5. March 2011, 17:21

Polecam. Zwyczajny film ale naprawdę super

AGA 27. December 2010, 10:48

dla mnie jakiś przeciętny...powiedziałabym,że nawet bardzo przewidywalny , ta historia tak musiała się skończyć....może tylko ciekawe było ujecie, jak to jeszcze z początkiem lat 60-tych nie ważne było wykształcenie dla kobiety, a pozycja i bezpieczeństwo jaki mógł dać jej tylko mąż- ale o tym też przecież wiemy....letnio...

grzegorz 18. May 2010, 8:50

szesnastolatka z trzydziestolatkiem, tak czy siak, to jeszcze dziecko, taki związek jest niedopuszczalny i najwięcej mają tu do powiedzenia rodzice, jako prawni opiekunowie, wiadomo że rówieśnik dziewczny nie ma szans, jeśli konkurentem jest facet 30 letni, obyty, dowcipny....gdyby moja córka pojawiła się z facetem, który mógłby być jej ojcem w domu, to najpierw rozmawiałbym z nim, żeby się od .... od córki, przecierz ten facet jest emocjonalnie upośledzony, a dziewczyna jest wspaniała, wciągając ją w ten związek, po prostu ją krzywdzi

ps. wg. prawa wystarczy skończone 15 lat, by nie uznawać tego za pedofilię, dziwnym trafem bohaterka ma właśnie 16 lat, patrząc na ten obraz zupełnie chłodno, ten film to promocja współżycia z nieletnią, promocja pedofilii

Piter 3. April 2010, 9:53

Dobry. Uwaga z uczuciami - nigdy nie wiadomo na kogo trafisz...

M<on 29. March 2010, 11:14

Ten film opisuje moje życie. Polecam!

rotfl 28. March 2010, 22:27

Nie napisze nic oryginalnego, ale mszę podzielić się swoimi wrażeniami ... film WSPANIAŁY!! Wzrusza, śmieszy, uczy... a na dodatek, dwa ogromne plusy 1.) nie buduje skrajnego, zbędnego melodramatyzmu 2.) nie pokazuje wprost scen łóżkowych, a w bardzo wysublimowany sposób. Poprostu geniusz! POLECAM!!!

orisha 26. March 2010, 15:08

Jak dla mnie zdecydowanie NIC specjanego:
- historia, zdjęcia, muzyka...wszystko jakieś takie dość zwyczajne.Ok, może nie jest nudny, nie najgorzej zagrany, ale to jeszcze nie wystarczy żeby o nim powiedzieć "bardzo fajny film".

Michał 24. March 2010, 21:35

Polecam wszystkim. Film rewelacyjny. Mądry, smieszny i z przesłaniem.

mojobeat 23. March 2010, 22:18

Ten urzekający i bardzo prosty w sumie film jest dobrym przykładem na to jak idealnie dopasowana głowna rola (patrz: rewelacyjny debiut młodziutkiej Carey Mulligan) wraz z poprawną reżyserią Scherfig zupełnie wystarczy na zrobienie czegoś co ewidentnie wysuwa się ponad przeciętność. Zasługą jest tu również nieźle pomyślany scenariusz. Myślę, że dobrym wyznacznikiem sukcesu danego filmu jest ile jest w nim scen zapadających nam głeboko w pamięć. W przypadku "An Education" nie ma z tym żadnego problemu. Jest tu i śmiesznie, i wzruszająco i nawet błyskotliwie. W każdym razie polecam obejrzenie tego filmu wraz z innym, ostrzejszym w przekazie i poważniejszym, "Fish Tank", opowiadającym o dzisiejszych czasach, który w gruncie rzeczy też jest o tym samym. Czyli o dorastającej młodej nastolatce szukającej swojej szansy w życiu.

Domi 22. March 2010, 18:36

Super film! Naprawdę bardzo dobre kino....mądre, z przesłaniem a równocześnie kilka naprawdę śmiesznych scen! Polecam z całego serca!

aqja 21. March 2010, 14:55

Polecam!Bardzo fajny film. Naprawdę!!!!!!!!!!

Add new comment An Education

Your opinion about the movie: