trojmiasto.repertuary.pl
Film

Pod Mocnym Aniołem


Directed by: Wojciech Smarzowski

Cinema program "Pod Mocnym Aniołem" in Trójmiasto

No showtimes for movie "Pod Mocnym Aniołem" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Pod Mocnym Aniołem

Runtime: 95 min.
Production: Polska , 2014
Release Date: 17 January 2014
Distribution: Kino Świat

Directed by: Wojciech Smarzowski
Cast: Robert Więckiewicz, Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz

Najnowszy film Wojtka Smarzowskiego, reżysera „Drogówki”, „Róży” i „Wesela” to wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego – i o miłości, która wszystko ocala. Scenariusz jest oparty na znakomitej powieści Jerzego Pilcha „Pod Mocnym Aniołem” (Nagroda Literacka NIKE 2001).
Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia Jerzy idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna picie. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej. Bez końca.

Trafia na oddział intensywnej terapii i po raz kolejny zostaje skierowany na kilkudniowy odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, kierowca TIR-a, inżynier, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni.

„Pod Mocnym Aniołem” to opowieść o powolnym upadku człowieka spętanego nałogiem, niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, zwątpieniu, nadziei, kolejnym upadku, wielkiej determinacji, aż po światełko w tunelu w postaci odwzajemnionej miłości do kobiety, która jest ostatnią szansą na powrót do normalności i wyzwolenie się z potwornej choroby.

„Chciałbym, żeby przez pierwszą część filmu widz się świetnie bawił (kto z nas się nie śmiał z pijaka?), przez następną czuł narastające zażenowanie, a na koniec, żeby przerażony milczał.” Wojtek Smarzowski

„Z powieści Jerzego Pilcha oraz z mojego - sądzę, że mogę tak napisać - niegrzecznego widzenia kina można zmontować ekstra-mocny koktajl. Będzie miał sporo kolorów, bo pracuję z aktorami na półtonach i niuansach, będzie międzynarodowy, bo wierzę, że są szanse na festiwale i zapewniam, że będzie popularny, bo picie to jednak cały czas nasz sport narodowy. Tylko z tym kacem każdy będzie sobie musiał radzić sam.” Wojtek Smarzowski


Average rate: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
318 votes. | Rate movie

Movie trailer: Pod Mocnym Aniołem

Your comments

ak 6. March 2014, 16:01

mam koleżankę - wykształconą dziewczynę ktora przez nałóg upadła na samo dno i teraz sie od niego odbija - dla mnie pouczające - jakie to wszystko trudne

Agata 13. February 2014, 15:31

Film powinni puszczać w każdej izbie wytrzeżwień delikwentowi następnego dnia jak wytrzeżwieje. Nienawidzę w kinie przekleństw i chamstwa. Nawet pijaka toleruję, ale chama-pijaka - nigdy !
Unikam filmów gdzie przeklinają i żałuję, że jest ich tak mało albo wcale.
Więckiewicz gra rewelacyjnie, choć Gajos w "Żóltym szaliku" też dał niezły popis.
Dopiero ten film uzmysłowił mi - co przechodzą żony, matki i dzieci, kiedy ich kochany tatuś nie trzeżwieje, a jak trzeżwieje - to rwie się do ich wychowywania i zaprowadzania porządku ....

Filmu nie polecam abstynentom !

kac 2. February 2014, 16:46

na tym wlasnie ma to polegac na roznych opiniach tak jak rozni ludzie obejrzeli ten film najwazniejsza jest twoja opinia dla siebie samego

Kamień 1. February 2014, 17:21

Film dobrze nakrecony. W pełni oddaje prawdziwe życie alkoholia. Ci, którzy są zniesmaczeni scenami, w których pojawia się kał, mocz i wymiociny, nie wiem czego oczekiwali, chcąc oglądnąć film o tym straszliwym nałogu. Tej chorobie właśnie takie drastyczne momenty towarzyszą. I reżyser ukazał to w pełni. To tak, jakby iść do kina na film wojenny i być zdegustowanym scenami związanymi z zabijaniem ludzi. Film mocny pod względem psychologicznym, przedstawiający wszystkie dylematy i słabości alkoholika,a także przyczyny Jego nałogu. I może niektóre sceny nie należą do najprzyjemniejszych,ale trzeba zrozumieć głębszy sens tego filmu.

Mat 31. January 2014, 13:32

Film słaby i nudny i zastanawiam się po co w ogóle powstał. Gdyby ekran kinowy emitował również zapach, nikt nie dotrzymałby do końca filmu, tak jak nikt nie wytrzymuje np w autobusie, kiedy przysiada się wiadomy element. Temat który widzimy codziennie na ulicy i nie potrzebujemy dodatkowego seansu znanego reżysera żeby wiedzieć w czym rzecz (przynajmniej dla kogoś kto widzi coś więcej niz czubek własnego nosa). Ktoś kto żyje z tym problem nie potrzebuje tego filmu, ktoś kto potrafi go dostrzec pod swoim blokiem też nie potrzebuje tego filmu. A ten kto nie widzi alkoholika na ulicy, nie zobaczy również w kinie. Film bez sensu. Zółty szalik zamknął temat już dawno i to po mistrzowsku.

Ja 30. January 2014, 15:45

Więckiewicz upodlił się biorąc taką rolę, obrzydliwy film o sikaniu, sraniu i rzyganiu. Myślę, że ktoś musi naprawdę chlać i takiego życia doświadczać żeby utożsamiać się z alkoholikami stanie delirium.
Taki alkoholik zamiast wydać na bilet do kina kupi sobie wódę czy spirytus. Nie polecam, nie odradzam

AGA 30. January 2014, 8:22

Smarzowski jest obecnie jednym z lepszych reżyserów, więc wiadomo, że jak się zabierze za temat to zrobi to rzetelnie. Tak też było w tym przypadku, jednak temat jest ciężki i zupełnie nie rozrywkowy. Pierwsze część momentami budzi rozbawianie - zwiastun niepotrzebnie sugeruje,że będzie komediowo. Ale całościowo to historia upadku człowieka i nawet nie można napisać,że zezwierzęcania, bo zwierzęta nie zachlewają się do upadłego. Jak czekam na kolejny film Smarzowskiego, podobno ma być o rzezi wołyńskiej, historia bardziej mnie interesuje. A po "Róży" spodziewam się ,że będzie to mocne uderzenie.

polcia 29. January 2014, 18:27

Dla kogo został nakręcony ten film i jakie ma nieść przesłanie? A jeszcze wziąwszy pod uwagę,że współproducentem jest telewizja,która podobno finansowo ledwo zipie i bez umiaru karmi nas powtórkami,no to pogratulować wizji twórczej.Z aktorów doskonała Iwona Bielska, reszta aktorów i tak bryluje w pierwszej lidze. Rozczarowanie,brud,ohyda 2/10.

k 28. January 2014, 20:56

co za szmira

juz pierwsze 3 minuty tego filmu, ktore skladaja sie tylko z logo sponsorow i napisow sa tragiczne ale nie nastawiaja odpowiednio do tego, co sie dzieje przez kolejne poltorej godziny

po 15 minutach mialem nadzieje, ze nie bedzie gorzej, niestety bylo, a film ciagnal sie tak, ze nie bylem w stanie myslec o niczym innym, tylko o tym zeby isc do domu i polozyc sie do lozka

niektorzy nie wytrzymywali i usypiali - zazdroszcze im

Tekli 28. January 2014, 16:56

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś opowieści o alkoholiku, znasz osobiście takie osoby, będziesz zaskoczony jednostronną patologiczną narracją. Opowieści postaci z ekranu są schematyczne i powtarzające się, brak pomysłu scenarzysty i szerszego przekroju społecznego ludzi nadużywających alkoholu. Brakuje postaci nie radzących sobie z karierą, łatwymi pieniędzmi i stresem życia codziennego. Słabo ukazane relacje osób żyjących w związkach z alkoholikami, ich rodzin, znajomych. Wieczne kłamstwa i bezsilność. Jeżeli spodziewasz się czegoś więcej niż wymiotów i delirium tremens to niestety... Film nie jest wstrząsający jak opisują dystrybutorzy, raczej przeciętny i nie oddaje w pełni problemu alkoholizmu. Nie polecam.

aga84krk 26. January 2014, 13:16

niestety tak to wyglada w rzeczywistości :-( ale Ci ludzie którymi mogloby to wstrząśnać nie zobaczą tego filmu bo wolą pić, ogólnie mega patologia ale gra wszystkich aktorów mistrzowska, warto zobaczyć 8/10

marek 26. January 2014, 9:27

Wymioty i wydalanie są nieodłącznymi składnikami ludzkiej egzystencji, ale czy ja to muszę oglądać na dużym ekranie? I jeszcze za to płacić? Nie lubię.

krakus69 25. January 2014, 21:22

Film przereklamowany jako "mocny". Zwykły film pokazujący upadek alkoholików.
Mnie niczym nie zaskoczył. Moja ocena 4/10

le c 24. January 2014, 13:49

Raczej nie polecam , niby nie nudny ale męczący ...

koń który mówi 22. January 2014, 15:00

Ten film jest niestety słaby.Jedyne narzędzie jakiego użył reżyser do pokazania dramatu nałogu to epatowanie ludzkimi wydalinami-na ekranie kipi od kału,moczu i wymiocin.Poza tym -nie widać już wiele.Grupa-dość sympatycznych ludzi nadużywa-na wesoło.Są też braki formalne-pomylono padaczkę alkoholową z delirium,konia z rzędem komu policja pozwoli dmuchnąć w alkomat w radiowozie..Smarzowski się nie postarał..

karolina171985 22. January 2014, 7:25

Świetny film pokazujący upadek człowieka, to co nałóg może z nim zrobić, a także to, że chęć walki z uzależnieniem nie jest wcale tak oczywista jak się może wydawać osobom wolnym od tej choroby.

bazsenik 22. January 2014, 2:38

Robert Więckiewicz zagrał po mistrzowsku. Inni aktorzy także dobrze zagrali. Film wstrząsający. Wg mnie bardzo dobry.

Sylwia 21. January 2014, 20:15

Ciężko mi zrozumieć komentarze typu :"jeśli ktoś ma alkoholika w rodzinie, bądź sam nim jest, to tematyka nie będzie nudzić". W życiu nie słyszałam większej bredni. Nie mam w rodzinie nikogo, kto nadużywałby alkoholu, a film mimo to trzymał mnie w napięciu. Coś czuję, że niektórzy nie zrozumieli przekazu... dla mnie filmowa bomba. Nie było drugiego takiego filmu, który oddziaływałby na mnie w ten sposób. Czułam dokładnie to, co autor chciał przekazać. Do tego jednak potrzeba odrobiny empatii, a w dzisiejszych czasach tak bardzo jej brakuje.
Gratuluję, kolejny bardzo dobry film. 10/10

willu 20. January 2014, 13:10

bardzo dobry film polecam

hd 20. January 2014, 0:26

Nie wiem czego ludzie spodziewają się po zobaczeniu tego filmu, bo w opisie jest wyraźnie, że jest to wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego. I taki właśnie jest ten film nie jest fajny , ani ciekawy, ale jest wstrząsający. I tak jak Smarzowski napisał, prze pierwszą cześć ludzie powinni się śmiać, później czuć zażenowanie, a później już tylko przerażająco milczeć. Uważam, że każdy ku przestrodze powinien zobaczyć ten film. Aktorzy zagrali świetnie.

Add new comment Pod Mocnym Aniołem

Your opinion about the movie: