trojmiasto.repertuary.pl
Film

A Single Man


Directed by: Tom Ford

Cinema program "A Single Man" in Trójmiasto

No showtimes for movie "A Single Man" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Samotny mężczyzna
Original title: A Single Man
Runtime: 99 min.
Production: USA , 2009
Release Date: 14 May 2010
Distribution: Gutek Film

Directed by: Tom Ford
Cast: Colin Firth, Julianne Moore, Matthew Goode

Samotny mężczyzna to opowieść o przerwanej miłości, o samotności, która jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia i wreszcie – o wadze pozornie nieistotnych chwil.

Akcja filmu prowadzi widzów przez jeden dzień z życia Georga Falconera, profesora uniwersyteckiego, który nie może pogodzić się z tym, że właśnie stracił swoją wielką miłość. Debiut Toma Forda, słynnego kreatora mody, który pracował m.in. dla firm Gucci i Yves Saint-Laurent, to film o wielkim uczuciu, które zostawia ślad na całe życie. Samotny mężczyzna to uniwersalna opowieść o godzeniu się z samotnością, którą wszyscy odczuwamy i o wielkim znaczeniu życia tu i teraz. O wadze zrozumienia, że małe sprawy są tak naprawdę najistotniejsze.

Samotny mężczyzna, jest adaptacją prozy Christophera Isherwooda, autora m.in. Pożegnania z Berlinem, na podstawie którego powstał scenariusz słynnego Kabaretu. Za niezwykłe zdjęcia odpowiada Eduard Grau, a nominowaną do Złotego Globu muzykę napisał polski kompozytor Abel Korzeniowski (Duże zwierzę).

Centralnym punktem filmu jest kreacja Colina Firtha (Mamma Mia!, Dziennik Bridget Jones, To właśnie miłość, Dziewczyna z perłą), uznawana za najlepszą w jego dotychczasowej karierze. Rola Georga Falconera przyniosła mu już m.in. nagrodę na festiwalu w Wenecji, BAFTA dla najlepszego aktora i nominację do Oscara. Partneruje mu, jak zwykle zjawiskowa, Julianne Moore (Godziny, Magnolia, Ludzkie dzieci).


Average rate: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
2782 votes. | Rate movie

Your comments

marta 15. August 2010, 16:27

Genialny!

Tom 12. July 2010, 18:22

Jedynym problemem w filmie wydaje się być muzyka - jest jej zbyt dużo. Jeśli muzyka zaczyna rozpraszać oglądanie filmu, to zły znak... Reszta w porządku.

angel 12. July 2010, 18:19

Bardzo dobry film - optymistyczny w wydźwięku mimo tragicznej historii. Są nawet momenty kiedy można się pośmiać z rzeczy, które zwykle nie są śmieszne. Homoseksualizm w tym filmie nie razi, bo film jest o czymś znacznie ważniejszym niż samo to zjawisko. Pięknie sfilmowana historia dla myślących i inteligentnych. Polecam!

Sebastian 6. July 2010, 21:32

Film jest po prostu beznadziejny, po 10 minutach przestałem oglądać.

cidem 5. July 2010, 20:42

Jeśli ktoś jest estetą warto film zobaczyć!

Przemek 24. June 2010, 14:26

Film na pewno bardzo dobry ale nie genialny. Gdybym poszedł na niego bez czytania pozytywnych opinii na pewno byłbym w zachwycie, a tak były zbyt wysokie oczekiwania. Dla mnie trochę dekadencki ten kryzys głównego bohatera, ale to tylko moje osobiste odczucie. Po wyjściu z kina - pustka, a miało być inaczej. Niemniej większość osób film wstrząsa więc zdaje się że warto go polecić...

fil 21. June 2010, 21:32

Naprawdę szkoda czasu i pieniędzy. Wybrałem się na ten film dlatego, że tytuł znajduje się w rubryce 'Wasze hity' a z opisu wynika, że w interesujący sposób porusza ważne problemy egzystencjalne. Zdziwiło mnie gdy wszedłem do kinowej sali a tam były tylko 2 młode dziewczyny w ostatnim rzędzie. Spodziewałem większej frekwencji, skoro film jest hitem nr 1. Z drugiej strony ucieszyłem się, bo było wiele miejsc do wyboru. Niestety nie na długo. Po 15 min. dziewczyny wyszły. Ja wyszedłem po pół godz.Sala pozostała pusta. Film tak nudny, że dawno nie widziałem podobnego.Ponadto w opisie powinno być zaznaczone, że to gejowski film, bo taki z powodów estetycznych jest nie do oglądania przez normalnych ludzi /dwóch całujących się w usta chłopów - fuj/.

Kulturysta 19. June 2010, 12:43

Do "Oj Oj": odzywają się tutaj polskie kompleksy. Nie jest prawdą, że "cały swiat" uważa za normalne związki gejowksie. Raczej garstka narodów w Europie (ostatnio też Stany, no i ptogramowo Australia). A tak przy okazji: nie obrażaj ludzi o brak "dojrzałości", tylko dlatego bo mają inne zdanie niż Ty. Oznaką dojrzałości właśnie jest dopuścic do tego, aby inni mieli swoje zdanie. A tak swoją drogąm na marginesie: Film jest ok, ale "Brokeback" jest lepszy;)

mo 12. June 2010, 22:24

film jest rewelacyjny! jesli ktoś nie toleruje homoseksualizmu to nie polecam, ani tym którzy oglądaja tylko komedie....emocjonalne napięcie jakie budowane jest pomiędzy bohaterami jest oddane w taki sposób, że nie można tego nie poczuć....jak dla mnie 10!

marta 12. June 2010, 18:31

Jeden z najpiękniejszych filmów, jakie istnieją...

EhEh 6. June 2010, 14:37

A ja uwazam, że to naciągane. Robi się takie w filmy w pewnym określonym celu politycznym - wiadomo jakim...

shafiro 26. May 2010, 11:59

Rewelacyjny Colin Firth! Film cieżki ale piękny i prawdziwy. Warto uświadomić sobie wcześniej, że porusza tematy homoseksualne.
POLECAM!!!!

Alicja 24. May 2010, 18:26

Film dobry ale nie rewelacyjny. Na uwagę zasługuje piękna muzyka.

ag 23. May 2010, 14:00

super!

zadowolony 20. May 2010, 23:40

perfekcyjny. wybitna rola firtha. dawno nie widziałem tak dobrego filmu. absolutnie przekonujący i angażujący. znakomicie opowiedziana historia. to co najistotniejsze nie rozgrywa się na poziomie akcji, tylko drobnych gestów, sugestii, aluzji, kompozycji ujęć. plus te filtry i gra światłem. rewelacja. no i muzyka korzeniowskiego - znałem ją wcześniej i urzekła mnie od samego początku. teraz dźwięk zostały wzbogacone o obrazy - i efekt jest znakomity.

tortoro 20. May 2010, 21:25

Film jest płytki. Spodziewałam się tego lub może obawiałam, ale miałm nadzieję przynajmniej na ciekawą scenografię. Była ... poprawna i bez życia.

koneser 17. May 2010, 9:30

dawno nie widzialem rownie dobrego nowo zrealizowanego filmu

marta 16. May 2010, 20:35

A ja byłam z chłopakiem i bardzo nam się film podobał, choć smutny. Kilka dobrych pomysłów reżyserskich. A gejowskie pary na seansie niczego sobie, goście na pewno bardziej męscy fizycznie i psychicznie od niejednego heteryka.

ja 16. May 2010, 18:25

film średni, brak głębi, i warto wiedzieć, że jest to film gejowski, więc w kinie poza filmem zobaczycie parki małomęskich chłopców:)

gerlah 16. May 2010, 14:03

ambitne kino - po prostu zycie... Colin Firth - rewelacyjny ! 7/10

Add new comment A Single Man

Your opinion about the movie: