trojmiasto.repertuary.pl
Film

Le capital


Directed by: Costa-Gavras

Cinema program "Le capital" in Trójmiasto

No showtimes for movie "Le capital" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Żądza bankiera
Original title: Le capital
Runtime: 114 min.
Production: Francja , 2012
Category: drama
Release Date: 7 June 2013
Distribution: Against Gravity

Directed by: Costa-Gavras
Cast: Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Natacha Regnier

Marc Tourneuil (Gad Elmaleh, "O północy w Paryżu") zostaje właśnie mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Na początek żąda dla siebie większych przywilejów, chciałby zarabiać więcej niż „nędzne” 1,8 miliona euro rocznie. Gdy żona (Natacha Régnier, "Wyśnione życie aniołów") pyta, po co mu aż tyle, odpowiada, że dopiero duże pieniądze sprawiają, że ludzie nabierają szacunku.

PREMIERA - 7 CZERWCA 2013

Marc chce zmieniać styl zarządzania bankiem, ale akceptuje bez zastrzeżeń korporacyjną etykę, obowiązującą w świecie, do którego należy. Rzuca się w wir nowych obowiązków. Jednym z jego pierwszych posunięć jest zorganizowanie wideokonferencji z udziałem dyrektorów i szeregowych pracowników. Marc obiecuje brać pod uwagę ich głos w zarządzaniu firmą, pracownicy przyjmują tę deklarację z entuzjazmem. Za zamkniętymi drzwiami okazuje się, że był to tylko cyniczny sposób na zdobycie sobie poparcia pracowników niższego szczebla.
Akcje banku idą tymczasem w górę. Marc zdobywa zaufanie Dittmara Rigile (Gabriel Byrne), który prowadzi amerykański fundusz hedgingowy z Miami. Ma też spore udziały w Phenix. A ponieważ akcjonariusze żądają 20% zysku z inwestycji kapitałowych, Marc musi znaleźć pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, bankowi grozi przejęcie przez amerykański kapitał. Przy pomocy rozpaczliwych manewrów na pograniczu prawa usiłuje temu przeciwdziałać, ujawniając przy okazji patologiczne mechanizmy funkcjonowania światowego rynku i instytucji finansowych.
„Żądza bankiera” to najnowszy film Costy-Gavrasa, kultowego twórcy thrillerów politycznych, zdobywcy Oscara i Złotej Palmy za film „Z”. Scenariusz oparty został na wydanej w 2004 roku powieści Stephane’a Osmonta „Le Capital”, niejako antycypującej nadchodzący kryzys, obnażającej świat wielkiej finansjery. W rolach głównych występują Gad Elmaleh ("O północy w Paryżu", "Miłość. Nie przeszkadzać!"), Natacha Régnier ("Wyśnione życie aniołów") oraz Liya Kebede ("Kwiat pustyni", "Dobry agent").
Wybrane nagrody i festiwale:
2013 - Off Plus Camera (film otwarcia)
2012 - MFF Toronto
2012 – Guipuzcoan Blood-Donors’ Association Corresponding to the Solidarity Award MFF San Sebastian
2012 – MFF Saloniki


Average rate: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
420 votes. | Rate movie

Movie trailer: Le capital

Add new comment Le capital

Your opinion about the movie: