|

Wasze hity

  1. Miraculous: Biedronka ...
  2. Sound of freedom. Dźwi...
  3. Raport Pileckiego
  4. Cicha dziewczyna
  5. Mavka i strażnicy lasu...
  6. Piła X
  7. Oppenheimer
  8. O psie, który jeździł ...
  9. Barbie
  10. Zielona granica

Bracia Karamazow

Karamazovi
Reżyseria: Petr Zelenka

Repertuar filmu "Bracia Karamazow" w Trójmieście

Brak repertuaru dla filmu "Bracia Karamazow" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Bracia Karamazow
Tytuł oryginalny: Karamazovi
Czas trwania: 100 min.
Produkcja: Czechy/Polska , 2008
Premiera: 6 lutego 2009
Dystrybutor filmu: Gutek Film

Reżyseria: Petr Zelenka
Obsada: Martin Mysicka, Ivan Trojan, Roman Luknár

Czescy aktorzy z teatru Dejvickie Divadlo przyjeżdżają do Nowej Huty, by wziąć udział w festiwalu teatralnym. Mają wystawić Braci Karamazow w reżyserii Lukasza Hlavicy na podstawie ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego. Tekst o ojcobójstwie i odwiecznych ludzkich pytaniach: o naturę Boga i zła, w sztuce pobrzmiewa z siłą znaną z pierwowzoru. Deklamowany w przestrzeni nowohuckiego kombinatu, miejsca, które miało symbolizować w socjalizmie „nowy, wspaniały świat”, w którym nie ma przestrzeni dla Boga, zyskuje dodatkową głębię.

Zelenka zaangażował aktorów, którzy faktycznie od ośmiu lat występują na scenie Dejvickiego Divadla w sztuce Bracia Karamazow. Na ekranie oglądamy próbę generalną tego przedstawienia. Doskonałego aktorsko. Porażającego treścią. Ale jak to na próbie bywa, trzeba wyjść na zewnątrz, przewietrzyć się, zapalić papierosa, poplotkować. Dlatego aktorzy w czasie przerwy śmieją się, obgadują, opowiadają o własnych problemach, zupełnie porzucając swoje role. Stają się na nowo zwykłymi ludźmi zaprzątniętymi bieżącymi, codziennymi sprawami. Zabawnymi i bystrymi – to fakt. Ale dalekimi od zadawania sobie pytań, podejmowania rozważań filozoficznych, czy roztrząsania o moralnych dylematach, granych przez siebie bohaterów. Nie wymagajmy za dużo.

Próbie od początku przypatruje się pewien robotnik. Wygląda i zachowuje się dziwnie. Niepokojąco. Tuż przed przyjazdem aktorów, jego syn miał wypadek. Spadł z wysokości. Teraz walczy o życie. Robotnik, podglądając aktorów, uświadamia sobie, że tekst, który wypowiadają, jest skierowany do niego. Pytania, które padają ze sceny, są jego pytaniami. Dziecko umiera, a on… podejmuje pewną decyzję. Też chce śmierci, bo nie wyobraża sobie dalszego życia. W świecie opuszczonym przez swoje dziecko i Boga nie chce żyć.Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 2445 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Bracia Karamazow

Wasze opinie

maro 26. sierpnia 2009, 17:43

Rewelacja...

absinth3 18. sierpnia 2009, 8:23

Wspaniałe doskonałe kino. Czesi grają jak diabły. Nasi nie gorsi! Tylko szkoda, że sceny przejzdu przez Kraków są ułożone w jakimś wariackim porządku- całkiem nie po kolei- ale to nieważny szczegół. Film rewelacyjny- arcydzieło.

Jula 18. marca 2009, 21:58

Obejrzałam trzy razy - za każdym dostrzegłam coś więcej - więc myślę, że jeszcze do "Karamazovych" wrócę.
Film inny niż poprzednie obrazy Zelenki, choć nie pozbawiony charakterystycznego humoru, daje dużo do myślenia.

fifka 9. marca 2009, 22:58

film dla widzów z duszą, podczas seansu nie ma czasu na zadumę, temo i forma sprawia ,że wychodzisz z kina i jeszcze wtedy wracasz to scen, doskonała muzyka

melled 8. marca 2009, 16:00

Arcydzieło przeniesione na ekran! Wystarczy usiąść w fotelu i oglądnąć z zapartym tchem, gdyż każda minuta filmu jest w pełni wykorzystana! Cudeńko!

Andrzej 7. marca 2009, 19:51

Wybrałem się do kina a tymczasem obejrzałem spektakl teatralny :) w dodatku znakomicie zagrany o mocnym przejmującym kontekście. Długo się pamięta. Brawa dla Zelenki!!

tyggrysio 2. marca 2009, 22:12

W-O-W! Po prostu wspaniały.

Zylu 28. lutego 2009, 11:56

Rewelka, Trojan najlepszy ;) 9/10

megusia 27. lutego 2009, 0:19

ciekawy...intrygujacy...dlugo sie go pamieta

melled 24. lutego 2009, 15:34

Arcydzieło przeniesione na ekran! Wystarczy usiąść w fotelu i oglądnąć z zapartym tchem, gdyż każda minuta filmu jest w pełni wykorzystana! Cudeńko!

szy 24. lutego 2009, 14:45

doskonały!

Treku 24. lutego 2009, 10:38

Polskich aktorów wybronił Jurek Bożyk! Brawa dla Jurka za niesamowitą przygrywkę i wieczną klasę! Sto lat panie Jerzy!

mijagi 20. lutego 2009, 18:56

bez "dłużyzn", bez patosu. szkoda, można było bardziej zaryzykować z korzyścią dla głębi przeżyć. zbyt poprawny, żeby go nazwać wybitnym. za to w kategorii: film Zelenki 10/10.

ito 19. lutego 2009, 9:56

podchwycę po przedmówcach. powalający!
gra czeskich aktorów nie dość, że oddała w pełni charakter powieści dostojewskiego to w dodatku ruszyła widza. oglądało się wspaniale: ekspresja aktorów, muzyka, to, że akcja dzieje się w takim a nie innym miejscu podkreśla niesamitość tego przedstawienia.
w dodatku "przerywnik" o dostojewskim rozbroił mnie zupełnie. pięknie absurdalne (czyba, że to ja nie dostrzegam w tym głębszego sensu ;))
CUDO!

Kwadryga 14. lutego 2009, 17:49

Film porażający - zwłaszcza w części przedstawienia Dostojewskiego. Wątek Polaka - niedobrego ojca trochę szeleści papierem, ale ostatecznie nie psuje aż tak filmu. Mocne 8.0 w skali do 10.

Przemo 11. lutego 2009, 0:53

Dostojewski był genialny :)

gabi 10. lutego 2009, 10:02

Fantastyczny, ujmujący, niezaprzeczalnie genialny.
Muzyka mnie rozbroiła. Gra aktorska powaliła.
Niesamowita uczta dla ducha.

wronka 10. lutego 2009, 8:47

teatr w kinie - coś pięknego

iHS 9. lutego 2009, 23:49

Właśnie go obejrzałem, zrobił na mnie potężne wrażenie, siła ekspresji jest trudna do udźwignięcia, przekaz jest na granicy przyjęcia - męczyłem się na tym filmie motywami, ale w ten najlepszy sposób, uwiódł mnie zupełnie. Żal bierze że utonie w morzu kupy która leci w kinach, ale może i lepiej - potrzeba rzeczy złych aby wyróżnić rzeczy dobre. Krzysztofie H. - kolejność kadrów z początku tez mnie zastanowiła, sądzisz że celowo, czy po prostu tak wyszło przy montazu?

mojobeat 7. lutego 2009, 21:41

Petr Zelenka zaskakuje, tym razem bardziej na powaznie raczej bez absurdalnej dozy humoru. Pomysl na sfilmowanie proby do sztuki Braci Karamazow w scenerii Nowej Huty (poniekad mimo wszystko sfilmowanej gdzies w Czechach...) genialny i bardzo trafny. Nie zgadzam sie, ze polscy aktorzy zawiedli. Rola Andrzeja Mastalerza pasuje idealnie. Wogole jest w tym filmie kilka polskich smaczkow, swego rodzaju uklonu dla nas od Zelenki. Jest to dobre wciagajace kino, jednoczesnie dajace do myslenia.

Dodaj nowy komentarz Bracia Karamazow

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Repertuar Kin

Premiery

22 września
15 września
13 września
8 września

Zapowiedzi

29 września
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin