trojmiasto.repertuary.pl
Film

Dziewczyna z perłą

Girl with a Pearl Earring
Reżyseria: Peter Webber

Repertuar filmu "Dziewczyna z perłą" w Trójmieście

Brak repertuaru dla filmu "Dziewczyna z perłą" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Dziewczyna z perłą
Tytuł oryginalny: Girl with a Pearl Earring
Czas trwania: 95 min.
Produkcja: Wielka Brytania / Luksemburg , 2003
Premiera: 21 maja 2004
Dystrybutor filmu: ITI Cinema

Reżyseria: Peter Webber
Obsada: Scarlett Johansson, Colin Firth, Tom Wilkinson

Miasto Delft, Holandia, rok 1665. 17-letnia Griet musi podjąć pracę, by pomóc swojej rodzinie. Jej ojciec stracił w wypadku wzrok. Griet zostaje służącą w domu malarza Johannesa Vermeera i stopniowo zwraca na siebie uwagę swojego pana. Choć dzieli ich wszystko - pochodzenie, wychowanie i wykształcenie - Vermeer odnajduje w Griet pokrewną duszę, która tak jak on ma intuicyjne wyczucie barwy i światła. Odkrywa więc przed nią tajemniczy świat swoich obrazów.
Vermeer jest perfekcjonistą. Swoje obrazy maluje miesiącami. Jego przebiegła teściowa, Maria Thins, stara się zachować dotychczasowy rozrzutny styl życia całej rodziny z pieniędzy zarabianych na sprzedaży obrazów Vermeera. Widząc, że Griet jest dla Vermeera prawdziwą muzą, sprzyja ich tajemnemu związkowi.
Dla Griet rosnąca zażyłość z jej panem to ogromne niebezpieczeństwo. Tym bardziej, że 12-letnia córka Vermeera, złośliwa Cornelia, widzi więcej niż powinna. Zazdrosna o służącą, jest zdecydowana narobić jej kłopotów.
Osamotniona i przez nikogo nie broniona Griet walczy także z uczuciem, jakie okazują jej Pieter, miejscowy pomocnik rzeźnika oraz bogaty pan van Ruijven, protektor Vermeera. Van Ruijvena frustruje świadomość, że pieniądze nie zapewniają mu pełnej kontroli nad artystą. Griet coraz bardziej poddaje się urokowi Vermeera.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 2670 razy. | Oceń film

Wasze opinie

bernadetta m 22. października 2010, 19:06

jestem pod wrażeniem,
świetny film warty poświęcenia uwagi i oderwania się choćby na chwilę od rzeczywistości i tego pogmatwanego świata...
i oczywiście aktor grający Vermeera świetnie sobie poradził w tej roli

lea 28. lipca 2008, 11:27

Film dla wybranych. Nie spodoba się szerokiej publiczności, która wymaga efektów specjalnych, wulgaryzmów,seksu i akcji. Jak to dobrze, że jeszcze kręci się takie filmy jak "Dziewczyna z perłą" !

skorpion 22. lipca 2008, 15:21

Przykuwa do fotela. Z niecierpliwością czeka się na następny kadr mimo, że pozornie nic się nie dzieje. Niemal czuje się zapach farb. I uczestniczy w bólu tworzenia obrazu. Niezapomnianego obrazu.

długi 22. lipca 2008, 9:01

Film jest rewelacyjny. Takiej staranności zdjęć i scenografii nie spotyka się często. Dobre aktorstwo, świetny nastrój, dobra muzyka. Film dla ludzi wrażliwych na piękno. Jeśli ktoś oczekuje filmu akcji, to proszę bardzo iść na "Szklaną pułapkę' albo inny amerykański szajs i nie wybrzydzać na "Dziewczynę z perłą".

Pawel Jagła 21. lipca 2008, 10:41

Niesamowite odczucia...sam film jako obraz to malarstwo...

aga 21. lipca 2008, 1:50

Po prostu wspaniay film

kika 20. lipca 2008, 23:54

film niesamowity,tyle w nim prostoty,piękna,fascynacji drugą osobą,jednak nie przekraczającej granicy cudowne kolory i nastrój ,oczekiwanie.......polecam

majkakrk 25. sierpnia 2007, 23:07

cudo
Arcydzieło, film obraz, treść nie ma znaczenia, opowiedziana historia nie ma znaczenia.
Można oglądać wiele razy dla wrażeń, dla odczuwania piękna , delikatności, subtelności, etc.

mijaaa 24. sierpnia 2007, 16:52

cudowna historia
film starszej produkcji. ukazal sie juz jako dodatek w pewnej gazecie. jednak bardzo polecam, wzruszajaca hostoria o malarstwie, milosci w dawnych czasach... a z reszta sami obejrzyjcie ;) naprawde polecam wzruszajaca opowiesc

mycham 20. stycznia 2007, 13:13

piekny
ten film jest jak malarstwo, nastrojowy, malowniczy, zagadkowy....bardzo polecam wrazliwym na piekno

kinomanka 9. września 2006, 17:03

kinomanka
Film jest naprawde świetny,bardzo subtelny i poruszajacy.warto zwrócić uwagę na scenografię i niesamowitą kolorystykę obrazu.
polecam 100 razy!!

Eli 25. lipca 2006, 23:31

nuda, panie i pretensjonalność
Najnudniejszy film pod słońcem. Nie dlatego, że nie doceniam kina ambitnego - po prostu ten film jest niedobry. Nie ma w nim nic ciekawego poza piękną scenografią - ale to trochę mało. Obraz Vermeera zasługiwał na lepszą i ciekawsza historyjkę, a Scarlett jest pretensjonalna do bólu. Wydyma te usteczka i to jest całe jej aktorstwo. W sumie cały ten film jest pretensjonalny i przereklamowany.

sloneczko 25. lipca 2006, 18:56

ma w sobie to cos...
Widziałam go dosc dawno, ale robi wrazenie.

ja_rr 23. lipca 2006, 20:28

ambitny
to po prostu jest ambitny film, których jest mało, bardzo mało na rynku polskim i zagranicznym.polecam pooglądać ale tylko tym którzy mają wyższy poziom inteligencji.

agu 22. lipca 2006, 16:10

LIPA
nuda,takiego filmu chyba jeszcze nie oglądałam...Naprawde nie polecem.

Jusuteen 19. lutego 2006, 20:26

Oto barok właśnie...
Nie wiem jak scenografowie, montażyści czy oświetleniowcy to zrobili, ale film naprawde ogląda się jak arcydzieło malarstwa barokowego. To jest właśnie to co najbardziej zachwyca - taka mglista aura. Ale tak poza tym - film do obejrzenia ale dlugo sie go nie zapamieta

pola 17. lutego 2006, 19:33

perelka:)
piekny delikatny vermeerowski ale bez przesady...i taki kobiecy...polecam nie tylko paniom...ale i panom:)ze wzgledu na piekno w nim zawarte...i subtelnosc:)

franc 15. lutego 2006, 18:35

witam
witam wszystkich. zauważyłem że film podobał się głównie kobietom:) panowie (ci wrażliwsi) kino dobre, film na pewno warty zobaczenia

eve 12. lutego 2006, 14:26

INNY NIŻ WSZYSTKiE
jeszcze nigdy nie widzialam takiego filmu, nie zachwycil mnie, ale napewno zapada w pamiec znakomita obsada, szczegolnie Johanson

Ola 30. stycznia 2006, 14:27

obsada- 6+akcja--1
Film nudny. Gdyby nie to ze jestem na profilu humanistycznym to nic nie zmusiłoby mnie do obejrzenia tego filmu. Teraz mam napisać recenzje, a ja nie mam pomysłu. Nudno, nudno, nudno. Jedyne co moge p[ochwalic to gra aktorów i zdjęcia.

Dodaj nowy komentarz Dziewczyna z perłą

Twoja opinia o filmie: