trojmiasto.repertuary.pl
Film

Oficer i szpieg

J'accuse
Reżyseria: Roman Polański

Repertuar filmu "Oficer i szpieg" w Trójmieście

Brak repertuaru dla filmu "Oficer i szpieg" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Oficer i szpieg
Tytuł oryginalny: J'accuse
Czas trwania: 132 min.
Produkcja: Francja/Włochy , 2019
Gatunek: dramat / historyczny / thriller
Premiera: 27 grudnia 2019
Dystrybutor filmu: Gutek Film

Reżyseria: Roman Polański
Obsada: Emmanuelle Seigner, Jean Dujardin, Louis Garrel

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów „Pianisty”. Epicki thriller „Oficer i szpieg” na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego. Na festiwalu w Wenecji film został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI i są to pierwsze od dekady laury dla polskiego twórcy na weneckiej imprezie.

„Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim.

Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii. Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.


Średnia ocena: 6.0
rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0
Oceniono 30 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Oficer i szpieg on IMDb

Trailer filmu: Oficer i szpieg

Wasze opinie

Paweł 10. lutego 2020, 17:01

Znakomity, zgodny z prawdą i realiami. Świetnie dobrani i grający aktorzy. Bez przeszarżowania, patosu i sentymentalizmu. Uczciwie pokazane nastroje francuskiej tłuszczy z końca XIX w. oraz co najmniej połowy ówczesnych elit. Świetnie filmowane. Nawet główny bohater jest odbrązowiony (powikłane życie osobiste, poglądy polityczne zgodne z tymi, którzy chcieli go zgnoić). Jeden z najlepszych filmów Polańskiego.

odozbaczyć! 16. stycznia 2020, 15:44

Film zawodzi na całej linii. Jest skrajnie tendencyjny. Nie pozostawiono marginesu na jakiekolwiek interpretacje, na własne zdanie. Trochę fałszuje też prawdę historyczną, czy może raczej ją celowo zniekształca, acz trzeba przyznać że najważniejsze fakty afery Dreyfusa zostały zachowane.
Jednak zwolennikom Jedynie Słusznej Racji na pewno się spodoba.
Generalnie wstyd panie Romanie, gdzie się podział "niegrzeczny Polański", kto zrobił z Pana narzędzie propagandowe, sponsor finansowy, czy sponsor polityczny?

Don 11. stycznia 2020, 7:35

Film jest zrobiony po mistrzowsku

HBN 10. stycznia 2020, 0:23

Bardzo dobry film. Widac reke mistrza. Swietnie prowadzeni aktorzy,zdjecia a calosc choc historyczna oglada sie jak najlepsza intryge kryminalna Bravo

Eva 31. grudnia 2019, 1:17

rewelacja

pedro1947 29. grudnia 2019, 18:58

Znakomity, po prostu znakomity

olo 29. grudnia 2019, 10:57

byłem wczoraj. dla mnie rewelacja.polecam bardzo.p.Polański to jednak klasa.

Agnieszka 26. grudnia 2019, 21:51

Film jest znakomity: wciągający jako thriller, ale też oddający sprawiedliwość prawdziwej historii Alfreda Dreyfusa.

Antoni 23. grudnia 2019, 12:30

Książka jest świetna, zobaczymy jaki będzie film.

Dodaj nowy komentarz Oficer i szpieg

Twoja opinia o filmie: