trojmiasto.repertuary.pl
Film

Szkoła uczuć

A Walk to Remember
Reżyseria: Adam Shankman

Repertuar filmu "Szkoła uczuć" w Trójmieście

Brak repertuaru dla filmu "Szkoła uczuć" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Szkoła uczuć
Tytuł oryginalny: A Walk to Remember
Czas trwania: 116 min.
Produkcja: USA , 2002
Premiera: 28 czerwca 2002
Dystrybutor filmu: Vision

Reżyseria: Adam Shankman
Obsada: Mandy Moore, Shane West, Al Thompson

Każdej wiosny w małym portowym miasteczku Beaufort w Północnej Karolinie, kiedy wiatr od morza niesie zapach soli i sosnowej żywicy, London Carter wspomina swoje młodzieńcze lata spędzone w tamtejszej szkole wyższej oraz Jamie Sullivan, dziewczynę, która zmieniła jego życie.
Jamie była pierwszą i ostatnią osobą, którą Landon najprawdopodobniej darzył prawdziwym uczuciem. Poważna i konserwatywna - była zupełnie inna niż swoje szkolne koleżanki i nigdy nie dbała o to, by być taka, jak one. Jej wiara w siebie nie była uzależniona od opinii innych ludzi. Była córką miejscowego pastora kościoła baptystów i nie obawiała się okazywania innym, że wiara jest najważniejszą dziedziną jej życia, nawet jeśli odbywało się to kosztem nowych przyjaźni.
Landon był zupełnie inny i dorastał w innym otoczeniu. Był młodym, lekkomyślnym człowiekiem, który nie wiedział czego chce od życia. Przez szkołę "prześlizgiwał" się właściwie dzięki swojemu wyglądowi i tupetowi. Jego koledzy zabawę znajdowali w upokarzaniu tych, którzy nie odpowiadali ich standardom. Wyśmiewali się również z niemodnych ubrań Jammie i jej skromnego stylu bycia.
Wolne chwile Landon i jego przyjaciele spędzali na robieniu głupich dowcipów. Niestety, jeden z nich obrał niebezpieczny obrót. To była okropna noc. Landon i jego kumple chcieli "przetestować" nowicjusza, który chciał dostać się do ich paczki. Inicjacja miała się odbyć w miejscowej fabryce cementu a polegać miała na skoczeniu z wysokości do mrocznego basenu. Niestety, nikt z nich nie wiedział, że dno basenu pełne jest połamanych i zardzewiałych rur. Chłopak wskoczył. Za chwilę wypłynął cały poraniony, we krwi. Landon skoczył do wody, by go wyciągnąć. Przyjaciele Landona spanikowali i w pośpiechu uciekli z miejsca wypadku. Landon miał mniej szczęścia - zatrzymała go policja. Niedoszły nowicjusz przeżył wypadek, znalazł się w szpitalu. Landon uniknął więzienia, ale kara, którą otrzymał wydawała mu się gorsza niż siedzenie za kratkami. W ramach resocjalizacji Landon musiał zobowiązać się do opieki nad młodszymi uczniami, a w każdy weekend oraz do uczestnictwa w wiosennym spektaklu w Klubie Dramatycznym. Zajęcia te miały nauczyć go wrażliwości na innych ludzi. Dzięki nim bliżej poznał Jamie, która również była wolontariuszką i grała w tym samym spektaklu. Niejednokrotnie Landon prosił ją o pomoc w sprawach dotyczących jego nowych zajęć. W ten sposób zaczął ją lepiej poznawać. Wkrótce, ku zaskoczeniu swoim i znajomych, Landon uświadomił sobie, że jest zakochany w niepozornej Jamie. Ale nic w życiu nie jest łatwe. Ze znanych tylko sobie samej powodów Jamie robiła wszystko, żeby uciec od tego uczucia. Do czasu jednak, kiedy stwierdziła, że robi to wbrew sobie. Będąc razem Jamie i Landon mogą poddać próbie to, w co do tej pory wierzyli. Głównie jednak sprawdzą potęgę miłości i wiary, która nadają sens życiu.

"Szkoła uczuć" to coś więcej niż romans dla nastolatków. To współczesne LOVE STORY. Prawdziwa opowieść o miłości, dwojga ludzi, którzy już nie są dziećmi, którzy właśnie wchodzą w dorosłość. To jeden z powodów, dla których producent, Denise Di Novi zainteresował się tą historią.
"Fabuła opowiedziana zostanie z punktu widzenia nastolatków" - mówi Di Novi, czyli tak, jak książka Nicholasa Sparka "A Walk To Remember", na podstawie której napisano scenariusz. - "Historia ta jest popularna nie tylko wśród nastolatków i młodszych dzieci, ale też wśród dorosłych - praktycznie w każdym wieku. Wydaje mi się, że tajemnica tej popularności tkwi w tym, że przypomina ona każdemu o tym, co w życiu jest najważniejsze: bezwarunkowa miłość, nadzieja i wiara. Są to wartości znane ludziom od tysięcy lat, o których należy mówić nie tylko młodym ludziom, przeżywającym swe pierwsze miłości, ale przypominać wszystkim, w ciągu całego ich życia.
Fabuła filmu rozgrywa się w szkole wyższej. Miejsce to jest szczególne ze względu na unikalne środowisko, w którym wszyscy wszystko klasyfikują, segregują, etc. Przynależność jest jedną z najważniejszych wartości. Tu najbardziej się liczy to czy "jesteś z nami czy przeciwko nam". W szkole w Beaufort, Landon Carter z pewnością jest na najważniejszej liście. A Jamie Sullivan? Cóż... ona najprawdopodobniej nie jest na żadnej z list. Landon i Jamie najprawdopodobniej nigdy by nie zwrócili na siebie uwagi. Prawdopodobnie nawet nigdy by się na siebie nie natknęli, gdyby nie tragiczny wypadek.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1556 razy. | Oceń film

Wasze opinie

Rafal 15. sierpnia 2010, 22:17

Dla mnie ten film jest przykladem wielkiej milosci, ktora przezwyciezyla nawet smierc. chcialbym kazdemu zyczyc takiego uczucia...........

olkapol1570 2. listopada 2007, 11:49

super film
ten film jest super bym go mogła oglądać codziennie to najlepszy film romantyczny jaki kiedy kolwiek widziałam błagam puście go w telewizji plose :*

mishka 15. lipca 2002, 21:21

miesznane uczucia;)
hmmm...film taki sobie,nawet niezły tylko jakos akcja za szybko sie toczy...mam nadziejeze ludzie nie tak wyobrazają sobie idealną miłość;) ps:lepiej nie iść z facetem...to bedzie dla niego męka:D

Paula 4. lipca 2002, 19:27

Mand idiotko
Zagrała do pupy ale Shane buł super

Gocha 4. lipca 2002, 19:24

super , extra
film był super co prawda na początku nieskojarzyłam Mandy Moor ale puźniej jak się dowiedziałam że to on trochepogorszyło mi się zdanie.Natomiast Shane był rewelacyjny

Dodaj nowy komentarz Szkoła uczuć

Twoja opinia o filmie: