trojmiasto.repertuary.pl
Film

Żądza bankiera

Le capital
Reżyseria: Costa-Gavras

Repertuar filmu "Żądza bankiera" w Trójmieście

Brak repertuaru dla filmu "Żądza bankiera" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Żądza bankiera
Tytuł oryginalny: Le capital
Czas trwania: 114 min.
Produkcja: Francja , 2012
Gatunek: dramat
Premiera: 7 czerwca 2013
Dystrybutor filmu: Against Gravity

Reżyseria: Costa-Gavras
Obsada: Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Natacha Regnier

Marc Tourneuil (Gad Elmaleh, "O północy w Paryżu") zostaje właśnie mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Na początek żąda dla siebie większych przywilejów, chciałby zarabiać więcej niż „nędzne” 1,8 miliona euro rocznie. Gdy żona (Natacha Régnier, "Wyśnione życie aniołów") pyta, po co mu aż tyle, odpowiada, że dopiero duże pieniądze sprawiają, że ludzie nabierają szacunku.

PREMIERA - 7 CZERWCA 2013

Marc chce zmieniać styl zarządzania bankiem, ale akceptuje bez zastrzeżeń korporacyjną etykę, obowiązującą w świecie, do którego należy. Rzuca się w wir nowych obowiązków. Jednym z jego pierwszych posunięć jest zorganizowanie wideokonferencji z udziałem dyrektorów i szeregowych pracowników. Marc obiecuje brać pod uwagę ich głos w zarządzaniu firmą, pracownicy przyjmują tę deklarację z entuzjazmem. Za zamkniętymi drzwiami okazuje się, że był to tylko cyniczny sposób na zdobycie sobie poparcia pracowników niższego szczebla.
Akcje banku idą tymczasem w górę. Marc zdobywa zaufanie Dittmara Rigile (Gabriel Byrne), który prowadzi amerykański fundusz hedgingowy z Miami. Ma też spore udziały w Phenix. A ponieważ akcjonariusze żądają 20% zysku z inwestycji kapitałowych, Marc musi znaleźć pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, bankowi grozi przejęcie przez amerykański kapitał. Przy pomocy rozpaczliwych manewrów na pograniczu prawa usiłuje temu przeciwdziałać, ujawniając przy okazji patologiczne mechanizmy funkcjonowania światowego rynku i instytucji finansowych.
„Żądza bankiera” to najnowszy film Costy-Gavrasa, kultowego twórcy thrillerów politycznych, zdobywcy Oscara i Złotej Palmy za film „Z”. Scenariusz oparty został na wydanej w 2004 roku powieści Stephane’a Osmonta „Le Capital”, niejako antycypującej nadchodzący kryzys, obnażającej świat wielkiej finansjery. W rolach głównych występują Gad Elmaleh ("O północy w Paryżu", "Miłość. Nie przeszkadzać!"), Natacha Régnier ("Wyśnione życie aniołów") oraz Liya Kebede ("Kwiat pustyni", "Dobry agent").
Wybrane nagrody i festiwale:
2013 - Off Plus Camera (film otwarcia)
2012 - MFF Toronto
2012 – Guipuzcoan Blood-Donors’ Association Corresponding to the Solidarity Award MFF San Sebastian
2012 – MFF Saloniki


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 420 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Żądza bankiera

Dodaj nowy komentarz Żądza bankiera

Twoja opinia o filmie: